laupäev, 5. juuli 2014

vaatamata vihmale...

...läheb karavan edasi :D Aed elab ikka oma elu, vigisegu aednik palju tahes, et vihmane ja paha ja külm ja.... Taimed tunnevad ennast üldiselt hästi. No kaktuste õied ei taha kuidagi nupust lahti minna aga küll need lähevad ka. Nüüd ju lubati suve.
Tegelikult kui täna ilm pealelõnal ilusaks läks, seisin üsna molu näoga keset aeda ja ei osanudki kusagile käsi külge panna, häda, kaos ja kadu vaatas igast nurgast vastu. Hakkasingi siis ühest nurgast pihta, eks sügiseks saab vast ringi peale.
Aga eilse varahommiku mängisin kasvuhoones. Pistokstega.
See on see, kui üks aednik läheb teisele lihtsalt külla ja möödaminnes küsib ka paari kaktusevart või kilkab mõne põõsa juures, et oh kui ilus. Tulemuseks  on välkuvad käärid ja muud instrumendid ning sületäis ilu ja imet rändab ühest aiast teise. Muhedikemaal on lahke rahvas. Suured tänud :)Minu suured lemmikud kukekannused Delphinium ei mahu enam põllupeenrasse ära, said ju algselt need vaid täitetaimedeks pandud kuni muu kraam kosub. Aga loobuda ma neist ei kavatse. IDEE juba on, kas teostub sel aastal või järgmisel eks seda näitab aeg ja suvi. Mõned neist, no on ju ilusad :DJuba pikemat aega vaevab mind sooiiris Iris spuria. Pole leidnud seda õiget kohta kust selle sorte saada.
´Premier `tuules. Valgeõieline vorm ei lähe ikka veel õitsema :(Veel sinist .
kerakellukas Campanula glomerata ´Acaulis ` on sel aastal natuke laiali vajunud, eks need vihmad.Püsik-sininukk Jasione laevis oleks õnnelik uue ja parema kasvukoha üle, varsti jõuab järg temani. Seniks siis selline pildike. Lihtsalt armas.

Kiviktaimlas ilutsevad muude hulgas
nevaada käokannus Linaria aeruginea 
liilia Lilium ´Matrix `, mis oma madalusega ikka veel hämmastab ja kus on õienuppe tulemasEsimesed aed-leeklilled Phlox paniculata on alustanud, madalad ja varajased.
´Early Pink Light ` on õierohke nagu igal aastal
´Minni Pearl ` on tegelikult vist hübriidne sort

Lisandub liiliaid
´Red Tiger `
´Klaabu `
Ja muidugi suur rõõm esmaõitsvast kirjust liiliast L. martagon ´Russian Red `

Käpp mängib ikka veel peitust :D

Sel aastal ma kohe pidin paar päevaliiliat Hemerocallis ostma, üks neist hakkas juba õitsema

´Summer Dancingbird `, värvi poolest tundub olema õige, õie kuju pole nii ´ämblik ` nagu mulle meeldiks aga õis on tõeliselt suur
Ilusaid õisi on igasuguseid. Näiteks
silmik- kurereha  Geranium psilostemon
või vana hea suureõieline tõnnike Stachys macrantha

täpse nimeta maran Potentilla

õhkõrn punanupp Sanguisorba ´Alba `

jõuline kollane emajuur Gentiana lutea

Tiilt saadud liivateed hakkavad tasapisi õisi näitama, varsti tulevad pildid ka aga eriliselt armas oma lehtede poolest on temalt saadud murakas ? (oli vist ikka)  :D
on ju superlehed
Paar keel-raunjalga Asplenium scolopendrium
need naudivad ilma täiega
´Muricatum `
´Crispa `
Täna tegin hosta lehtedest suppi, pisut vintskeks jäid, peab vist kasutama heledamaid ja pehmema lehega sorte. Selle auks üks hostapilt ka aga see pole see, mida me sõime
sellel on lihtsalt tore nimi ´Risky Business `
Et asi veel segasem oleks, siis ka mõned puittaimed (murakas juba ka oli tegelikult)
jaapani enelas Spiraea japonica ´Golden Princess ` on õiges kohas ja valguses õige kenakeMenziesi enelas Spiraea menziesii hakkab ülimõõtmeid võtmaKa minu Tanaka pärgenelas Stephanandra tanakae hakkas lõpuks õitsema

must sõstar Ribes nigrum ´Marmoratum ` on sel aastal kuidagi eriti silmatorkavPuud, mis kasvavad silmnähtavalt on väga teretulnud

hõbehaab (hõbepappel) Populus alba on nii kiire kasvuga kui ka ilus


Hall pähklipuu Juglans cinerea sai selle viimase kevadise tugeva öökülma ajal kannatada, juba puhkenud pungad olid mustad. Kuskilt võttis ta selle jõu ja näeb praeguseks välja nagu poleks midagi juhtunud. Eriline kiitus selle eest.

Ja kogu selles segadikus olen ma õnnelik :D Elagu juuli, elu on lill ! Ahjaa, pool ämbrit lehisetatte ka sain täna, no tegelikult juba eile. Ja homme (tgelikult juba täna) ootan toredat külalist, niidan muru (hädatöö), lõikan lõpuks õitsenud pojengid (veel hädam töö) ja kui hästi läheb rohin häda-, häda-, hädarohimised, et saaks lähipäevil jälle kolimise ja ümbertõstmise mänge mängida.

9 kommentaari:

 1. Õnnelik olemine on inemise esmane inimõigus ja aed aitab selles protsessis tõhusalt kaasa :)

  VastaKustuta
 2. Hästi edenenud taimi või esmaõitsejaid vaadates ei jää õnnest tõesti midagi puudu. Ja üle kõige käib ebajamiinide aroomituul...:)

  VastaKustuta
 3. Lõuna osariikides juba liiliad ja päevaliiliad. Mul ikka veel nuppus kõik

  VastaKustuta
 4. Kui seal neid oksajuppe lõikud ja potitad ja kilekotitad, võiksid seda Menziese enelaga ka teha, väga oleks vaja:)

  VastaKustuta
 5. Täiuslik suvi, seened ja nüüd sutsu sooja. Paljundamine ja külaskäigud ja kõik ikka lokkab ja õitseb. Delphiniumite kirest saan vä'ga hästi aru. Neist saaks teha jõgesid ja koskesid. Väga uhked ja kaunid. Eriti sinised.
  Sul on nii liigirohke aed, et seal toimub kogu aega midagi ja igal pool. Varsti hakkad traktoriga teise otsa sõitma, sest jala läheb liiga palju aega. :)

  VastaKustuta
 6. Aiapäästmise projekt on ka meil praegu esikohal, aga see käib nagu lastel sahtlite koristamine. Mingi lääbakil oleva puhmiku all või kõrval on midagi ilusat või põnevat ja siis vaatad ja vaatad, ja see lõikumine ja koristamine unub kohe päris kauaks :D

  VastaKustuta
 7. Kaunid pildid! Eriti meeldib see martagon, ilus punane teine

  VastaKustuta
 8. Ikka ja jälle, jagad huvitavaid tegelasi oma piltidel! Tore!

  VastaKustuta