esmaspäev, 8. mai 2017

nädal kuldset ilma

Terve nädal ilusat ilma ei löö elama mitte ainult aeda vaid ajab ka aednikule elu sisse .Toimekas nädal oli. Kolm plusspoolel ööd, ühel  lausa +7 ei jätnud loodust ükskõikseks. Midagi hakkas meilgi juhtuma. Üldiselt on mul küll tunne, et elan kusagil põhjapooluse lähedal ja sörgin oma avanemiste ja õitsemistega ülejäänud aednikel sabas.
Kägu on oma õnnekukud teinud. Täiesti õigeaegselt. Ühte pääsukest nägin aga pidama veel ei jäänud. Selgus, et meiega koos elab ka kuldhänilane.
Teravsilmaga võib teda põõsas häälitsemas natuke näha

Esimesed vaprad karukellad elavad kivilas. Teistel, mis mööda aeda laiali on veel tükk maad õitsemiseni.
harilik karukell Pulsatilla vulgaris ´Röde Klokke `

ja minu kahtlane karukell, igatahes mitte see, mis pidanuks olema aga ega see nüüd tema nummidust küll ei vähenda
Päris pikalt on kivilas säranud
teravatipuline kivirik Saxifraga x apiculata ´Pungens `

kõige nunnum kivilamänd on hetkel P. mugo ´Varella `. Kuidagi ei saanud sellest mööda vaadata.
Mägisibulikel on talv kenasti üle elatud. Natuke ikka on juurdekasvu ka. Üldiselt tundub, et enamus on punased või punasepoolsed kui samas vanad nimetud teises kasvukohas on valdavalt rohekates toonides. Aga ma ei hakka midagi kusagile tõstma. Peaks natuke neid sibulikke juurde hankima, et oleks vaheldusrikkam. Hetkel kõige vingemalt punased
´Bronco `


´Hart ` 


´Dr. Fritz Köhlein ` 


Hetke staar kivilas on loomulikult
sammal-hanerohi Arabis bryoides


Tasapisi hakkavad mõned kivilapriimulad õisi lahti tegema. Esimese nartsissina alustas kaljunartsiss
Aga üldiselt vajab kivila kohutavalt rohijakätt. Umbrohtu pole küll palju aga see, mis on on priske. See töö jääb ilmselt peale esimest niitmist teha.
Üks kevadete suurimaid rõõme on jälgida kuidas see või teine taim alustab uut aastat. Mõned on uskumatult veetlevad. 
näiteks epimeediumid


Sõnajalgade ärkamine on lausa vaatemäng. Needki on alustanud. Kuidagi ootamatult ja äkiliseltJa on selliseid tulemisi, mille kohta ei oska midagi öelda. Jääb vaid kaht kätt kokku lüüa ja imestada sügisese aedniku nappi aru.
Palun väga. Peenras kus ei saaks mingi nipiga midagi sellist olla, ometi on. Selle peale vihastas kevadine aednik kohe tõsiselt ja võttis kätte ning istutas hekipeenra ülemises otsas peaaegu kõik rohttaimed ringi. (Ok, tegelikult oli vaja ka) . ja alumise otsa plaanib ta ka täiesti ümber teha. Las sügisene ka imestab ja sügab kukalt 😈
Selle peenra sealsamas ülemises otsas on hetkel aia kauneim paju.

helveetsia paju Salix helvetica

Tiigi ääres alustavad varsakabjad.
ameerika varsakabi Caltha leptosepala


Kanakoolete ühiskoor laulab hääli lahti. Õitsevad kevadmagunad. Riburadapidi tulevad priimulad ja kriimulad. Nii nimetud vanad kui peenemad uued.hästi armsa väikese kausja õiega


ja sama värvi suured õied. Kusjuures selle  suureõielise puhma kaisus on tuts kollast täidisõielist. See on juba õitsenud ja ma vist peaks selle nüüd eraldama.


kolmiklilledest alustas esimesena kasvamist ja tõotas ka esimeseks õitsejaks tõusta suur kolmiklill  Trillium chloropetalum var giganteum
aga......rait-kolmiklille hübriid T. x kurabayashii on ette rebinud. Ülejäänud alles pistavad ninasid välja või ei tee veel sedagi.
punane kopsurohi Pulmonaria rubra ´David Ward ` oleks varjukas väga tore vaadata kui see võtaks nüüd lõpuks vastu otsuse suuremaks ja laiemaks kasvada.Loomulikult on kobarhüatrsintide aeg. Neid on rõõmustavalt palju ja mitmesuguseid aga minu top-i tipus on ikka veel 
laialehine kobarhüatsint Muscari latifolium.eile just kurtsin sõpradele, et ei taha üldse järelkasvu teha aga täna leidsin päris palju niidikesi nende ümbert. Tulevad, kus pääsevad.Idahüatsindid on üllatavalt hästi talvitunud. 
Platsilt puuduvad veel valge ja roosa. Millegipärast on need kaks alles lehtede staadiumis. Siniseid võiks rohkem sorte olla.

Et need on minu lemmikud juba palju sünnipäevi, siis lähivaated ka.
´Gypsy Queen ` 


´Blue Jacket `


´Yellow Queen `


´Woodstock `


´Splendid Cornelia `


Ogoraadinapeenar on ette valmistatud. Kui see koleilm nüüd mööda läheb, siis tuleb suurem külvamine ja juba peaaegu, et liiga suureks kasvanud kapsoidide ja kaalikate istutamine. Jälle ma teen seda. aga no seemet ju oli 😊. Kastidesse külvasin porgandit ja hernest. Ja tugede ümber kõrge hernesordi ´Aamisepp `. Vanad reticulatad said lõpuks välja kaevatud ja leiavad uued kasvukohad. Lumekupu päästsin elupuu alt ja jagasin kahte valgemasse paika. Ühe krookuse päästsin kuuse külje alt. Seal peab veel ka hiid-kirgaslille ära liigutama kui õitsemine läbi hakkab saama. Midagi kasulikku sai kindlasti veel tehtud aga kes kõike mäletab. Heldeke, oleksin unustanud. Ülo ja Hillar korraldasid ümber ühe ammu närvidele käinud põõsagrupi. Ja nii me siis tasapisi suve suunas tiksume. Tänase ilma rikkus väga tugev kirdetuul ja muud asjatoimetused. Kas homme õue mängima saab, on homme näha.

11 kommentaari:

 1. Nii palju rõõmustajaid juba. Minu karukellad on veel nii pisikesed. Nüüd tuli lumi ka maha. Aga no ootame siis ikka.

  VastaKustuta
 2. 'David Ward' on pikaldane paljuneja. See talv on punastele kopsurohtudele olnudki ebasoodus. Ühelgi kevadel pole nad nii hädised olnud.

  VastaKustuta
 3. mnjaa, minu kolmiklilled näikse tänavu vaid lehti tegevat, kurb, tahaks ka õisi näha. Kriimukad on väga hea aiasõna lisaks sabadikele ja toredikele jms.
  Minu meelest on see kopsurohi eriti pirtspeki tüüpi, mul on ta linnukas, aga taevale tänu mitte veel nii suur.

  Varsti läheb kiireks, kiireks.

  VastaKustuta
 4. vaatasin just ka, et on nagu ikka kohe päris palju vaadata juba. Pole endal ju aeda eriti vaatama jõudnud, seega ei oska kommida, kas endalgi ehk juba. Teiste, usinate, pilte on tore soojast toast arvuti tagant aga vaadata küll. :)

  Njah, nüüd oleneb kõik kevade kulust, kas läheb kiireks või väga kiireks või sootuks jätkub rahulik tempo.

  VastaKustuta
 5. Tulevad ja puhkevad, aga ikkagi kuidagi ühekaupa ja tasahilju. Ja meil sajab lumekruupe :(

  VastaKustuta
 6. Hea, et nii paljugi lilli meile tänavu antakse selle jõulukuu olustikku arvestades

  VastaKustuta
 7. Nagu ikka on põnev Su lilli vaadata. Oleks väga armas kui raatsiksid 1 (loe:ühe) varrekese mulle potti panna:) Ette tänades!

  VastaKustuta
 8. Tore kevadlillede paraad!! Loodan südamest, et olevad-tulevad külmaööd üle elatakse.

  VastaKustuta
 9. selle yellow queen'i ma pean meelde jätma! üks mu lemmikhüatsinte.

  VastaKustuta