teisipäev, 10. november 2015

mardipäev

Ennelõuna oli ilus ja mõnus, jalutamiseks loomulikult. Tööks oli kõik liiga tilkuv. Aga siis hakkas sadama ja kohati päris korralikult. Ilma ennustamise koha pealt sobiks tänasesse marti sellised vanad tarkused :
* Mitu nädalat peale mardipäeva maa paljas on, nii mitu nädalat on ta pääle paastumaarjapäeva lumes, arvati Jõhvis.
*Kui mardipäeval lumi maas, siis on lihavõttes lumi katusel. Kui mardipäeval lund ei olnud, siis oli lihavõttes ka puhas. Sedasi usuti Põltsamaal.
* Üldiselt aga arvati, et mardipäevane vihm tähendab rohket lund. 
Eks siis kevadel saab öelda, kas oli või ei. 
Tänane päev algas huumoriga. Sellel pole küll mardipäevaga midagi pistmist aga ma naerisn ennast igatahes ärkvele.
Oli üks neid haruldasi öid, mille ma suutsin täies pikkuses ära magada ja hommikul äratas mind Ülo teatega, et tee uus kohv, minu oma sai lahjavõitu. Komberdasin kööki ja valasin mainit joogi kruusi ning alles siis kui kannu tagasi panema hakkasin nägin, et selles küll pigem vesi oli. Kiirpilk masinasse. Puhas filter. Selge, Ülo unustas kohvipuru panna. Ta vaeseke oli muidugi kruusi sellist jooki joonud ja ka termose täitnud. Võite ette kujutada kui õnnelik või õnnetu ta oli. Igatahes leidsin, et tulevikus ta võikski kuuma suhkruvett tarvitada, hoiaks kohvi pealt kokku. Aga selle peale hakkas ta millegipärast reageerima. 
Et ilm oli kohe hommikust ilus, läksin jalutama. Et koerake ennast väga üksi ei tunneks. Juba teist korda sel sügisel tema kuudi taga ja all päeva veetev nugis oli ka öösel jälle uttu tõmmanud. Pakkusin siis Meerile seltsi aga nagu tal ikka on kombeks olnud, traavis tema ära võpsikusse ja jättis mind üksi. Eks ma siis natuke jälle pilte klõpsisin. 
juba tükimat aega on mul selline köögiakna vaade

maajala viljad on rasked ja lösutavad ontlikult taime ümber maas aga mismoodi taimetited tervesse aeda laiali levivad ? ju jälle need müstilised zoo- ja ornitohooria :)aalujate seas maad võtnud aiaskulptuuride maania paneb mujalgi figuure nägema kui puidus 
üks vana vares siin pikutamas
sel aastal olen korduvalt lehiseid tänanud, et need nii kollased on ja et kiiresti kasvavad. lehiseid saab rohkem olema, ruumi on :D
kivirik, mis ise endale kuivmüüris kohti leiab, sellised tegelased mulle meeldivadelagu kõrged kõrred, ka neid peab palju rohkem saama


Betula pendula  `Youngii ` on egotsentriku musternäidis. Tema läks kollaseks alles nüüd kui teised kõik juba alasti on
veel üks selline tegelane (iseenesest on see vaid puhas rõõm) kes siis särab kui teised juba lõpetanud on virgiinia toomingas Prunus virginianaseda kui lahe on dauuria kase Betula davurica tüvi näebki täielikult ainult sügisest kevadeni

kaks järjestikust ebatalve on lasknud austria tammel Quercus cerris ikka juba üsna suureks kasvada
Okasnumpsikud hakkavad nüüd ilma tegema kui segavad tuustid ümbert kadunud
näiteks tore nulg A. magnifica ´Glauca ` 


esiplaanil torkav kuusk P. pungens ´Iseli Fastigiate ` ja selle taga ´Glauca Globosa `. Kaugemal harilik eupuu Thuja occidentalis ´Golden Perle ` ja harilik kadakas Juniperus officinalis ´Hibernica `


teokarbilaadne kastanimuna samblameres :D nii arvas Lillehaldjas Tiia

siilipere vist või hoopis habras viigikaku :D


keel-raunjalg Asplenium scolopendrium ´Muricatum ` - ohh, need talvehaljad sõnajalad, need on võrratud (eks suvehaljad ka aga nemad juba puhkavad) :DJa nüüd tahaks ma teada, mida tähendab mardipäevane äike ? Küll tagasihoidlik ja paari pauguga aga siiski :D

8 kommentaari:

 1. Meil sadas hommikust peale, ei kutsunud sugugi jalutama ja vihmaga ei raatsi kaamerat ka rikkuda.
  Võiks küll palju lund olla kui Sa sedasi ennustad.
  Neid suuri kõrrelisi peaks vist jõgede ja ojadena istutama, oleks vast vaatepilt, ja muidugi okkalisi ja veelkord okkalisi :)
  Mardipäev on minu jaoks kuidagi helge päev ses novembrihalluses, sest paar aastat tagasi korraldasid mu parimad sõbrad ühe mardijooksu, mis vist ei unune eales :)

  VastaKustuta
 2. Selline november, mis jalutada ja imetleda lubab, on mõnus. Rohket lund palun siia mitte daats, ikka see Kesse, noh. Aga meil paistis päev läbi päike ka.

  VastaKustuta
 3. Selline november, mis jalutada ja imetleda lubab, on mõnus. Rohket lund palun siia mitte daats, ikka see Kesse, noh. Aga meil paistis päev läbi päike ka.

  VastaKustuta
 4. Ma pole eriline okaspuude fänn, aga lehiste koha pealt...eeh, siis ma mõtlen, et võiks olla suurem aed, praegusesse lihtsalt enam ei muljuks ühtegi.:) Aga nende lehtimise ime ja sügisvärvus...Väga armas puu.

  VastaKustuta
 5. Ma armastan hommikuid väga, aga ma pole siis mõnda aega ärkvel, sellise kohvi võiks ma ka vabalt keeta :D
  Mõnusad jalutuskäigus sul. Värvilised.
  tahaks ka kiviaeda, peak svist tegemagi :) kivirikkudele nt.

  Eile hommikul vilksas korraks isegi päikest, vihmata ilm oli täna hoopis. Kadrideni hoiab sooja nagunii.

  Futule aga võiks kinkida lehise kääbusvormi, neid on täitsa mitu saadaval ja värvuvad ka. Mitte muidugi nii hiilgavalt kui sul nad seal vaates.

  VastaKustuta
 6. See november on meeldivalt värvikas, hallad pole tavalisel hulgal kurja teinud.
  Ilus.
  Suurel kõrrelistejõe ideel on jumet.

  VastaKustuta
 7. Mulgi pole pehme ilma vastu midagi. Ja ma ei ütleks ära iiri talvestki! Aga Sinu pilditiir on meeleolukas!

  VastaKustuta
 8. Viigikaku on tore ja ta on eriti tigedate okastega, minu kutsik jæi sôrme kinni

  VastaKustuta