Neljapäev, 23. aprill 2015

trapamöödia

Et mis on trapamöödia ? Uudissõna aedniku kevadise seisundi kohta. Selles on natuke tragöödiat ja päris palju komöödiat ja nende kahe vahele jääb otsatult paanikat. Minul on see sedasi ja ma kahtlustan, et nii mõnelgi veel. Traagiliselt käsi ringutama panevad mõned olulised kaotused või vähemalt esialgu kadunud taimed, mis mingil põhjusel on alati nende seast, mis kõige tähtsamad tunduvad. Paanikaks on just sel samal põhjusel toitu kui palju. Sel aastal on hostapaanika mul mõnevõrra väiksem aga seevastu on ohtralt igasugu muud paanikat, eriti kui eelmise aasta tulijate arvule mõelda. Paanikat on mitmesugust. Esiteks miks pole seda või teist taimenina paanika, teiseks kas see tühi koht on tühi või on silt kadunud paanika (kas tohib astuda või istutada ? ). Kolmandaks on vaja ümber istutasda aga kas jõuab paanika. Appi sellist ma pole istutanud, mis asi see on paanika. No neid alamliike on veel aga las need jääda :) Ja samas on see kõik nii koomiline :D Oskus enda elu keeruliseks ja emotsionaalseks elada on igatahes tipptasemeni lihvitud :D

Kevad aga tiksub omasoodu. No kuidagi ei saa soojaks mindud, natuke soojemaks on läinud aga tuulevaikust saab sel aastal küll tundides lugeda. Vanajumal on mingi puhuri vist käima unustanud. Nojah, vana mees ka juba, ikka juhtub :P

 Mõned taimetulemised on eriliselt vahvad.
suur parthein Glyceria maxima ´Variegata´ on kevadel rõõmsalt roosa, hiljem kenasti rohelise-valge triibuline
sedasi tuleb kirju liilia Lilium martagon üks sortidest, plastnuga on sildiks ja hea mõõdupuu


dauuria lursslille Cimicifuga dahurica tulemine kuigi see on lõpuni ikkagi päris kindlaks tegemata, et kas ikka on dauuriaga tegu
Kivilakribalatest õitsevad kaks nõmmkanni
punane nõmmkann Androsace carnea


balkani nõmmkann Androsace hederantha


Näärmekas jürilill Cardamine glanduligera hiilis minu aeda kord salaja koos jaapani metsmagunaga ja mis saab sellise tulemise vastu olla :)
eriti uhke on minu meelest just see tumeroheline leht

Eelmise aasta tulijatest on põnev laialehine kobarhüatsint Muscari latifolium
just see tulemine :)


Eelmise aasta rohevahetusest saadud taimed hakkavad ka ennat tasapisi näitama
bergeenia ´Variegata `


mugul-murtudsüdameke Dicentra cucullaria ´Pink Punk `

Põhjas käimisel tõin kaasa peale Milda sinilillede ja Tii eerikate veel kaks Tii krüsanteemi, kollase ja roosakalt tuleva valge, sellised mul veel puudusid, potikese kobahüatsintidega ( nime küll pole aga kobarhüatsainte pole kunagi liiga palju, helesiniseid valge tutiga liiati ). Milda käest hostad ´Ops `, ´Ballerina `, Rock Island Line ` ja väike segadus ka, kas viimast sain 2 või on üks neist ´Purple Passion ` saab teada kui nad suuremaks kasvavad. Ja muidugi pikaemakaline paju Salix gracilistyla ´Karome ` . Tore tegelane on narbik Bruckenthalia spiculifolia
näeb selline välja


Eile istutasin Muhedikemaalt kingituseks saadud vinava lumeroosi Helleborus foetidus ja loodan, et sel läheb hästi, ikkagi Muhedikemaa aiahaldjate poolt seemnest kasvatatudLähipäevil peaks laekuma ka Aiasõbrast juba hilissügisel mingi hullu aje tõttu bronnitud taimed. Igatahes poolte puhul tekkis pähe suur küsimärgi kujutis. Aga no siis tundus, et need on vajalikud. Oeh :D

Sinilillede aeg hakkab ümber saama. Viimastel päevadel olen fotokaga roomanud mööda peenart, et midagi ikka pildile saada aga kord pole päikest ja siis on tuul  nii kõva, et isegi sinililled kõiguvad. Mõned pildid pühendusega Mildale :) Hepatica nobilis
minu vana roosa


ja veel kord


Milda roosa on hoopis tüsedamate ja ümaramate õielehtedega

Milda sinine


Milda sirel kahjuks küll juba lõpetamas aga see värv ! kõige ägedam sellest sinilillelaarist

Milda valge 


lähedalt, on kerge sinaka varjundiga.


Kahjuks ei õitsenud sel aastal veel ´Tamsa ` ja ikka ei õotsenud sinine täidisõieline. Selle ma kolin nüüd teiste juurde elik kohta kus sinililled ennast hästi tunnevad.
Hepatica transsylvanica
Millegipärast ei ole mul liiki, küll aga siniseõielise sordi ostsin eelmisel aastal
´Blue Jewel `


´Alba `on õitsenud pikalt aga hakkab temagi aeg lõppema

´Rosea ` kolisin eelmisel aastal ka sinna kus sinililledel on hea. See oleks peaaegu eelmine kevad õitsema läinud aga kellegi karvane käpp astus õie laiaks. Oligi liiga käiguraja servas. Sel aastal küll õisi ei tule aga lehti paistab tänuväärselt palju tulevat.

Kui sinililleaeg saab läbi on käes ülaste aeg. Sordid alles kohmitsevad peenardes, liik aga õitseb täies ilus
võsaülane Anemone nemorosa


Sellised aiauudised siis. Varsti peaks põnevamaks minema, vaid sutsuke sooja ja siis :)

11 kommentaari:

 1. jaah, mul on põhiliselt see paanika, et kas jõuab :) Kogu aeg tuletan endale meelde, et ei ole vaja ja võimalik kõike ühe sooja ja tuuletu õhtuga ära teha, aga tahaks :)
  Massinaid ka tahaks.
  Eile jalutasin saunaväljal ja vaatasin hämmingus peenrasse, et mis otsad need on?! Silti netu, aga otsad on kuidagi väga ümarad?! Nüüd hakkan sügise pilte/videotse vaatama, et mis ma sinna toppisin.

  Mis veel siis saab kui soojaks läheb :D

  VastaKustuta
 2. Mul küll pole aprillis ilmaski mingit paanikat olnud. Hea aeg, kõike saab veel rahulikult võtta. Küll need tibud kõik end ilmutavad, kui aeg käes :)
  Kahju jah, et sinililled peagi lõpetavad, aga ju tulevad siis uued õied neid asendama.
  Istutamisega on tõesti probleeme, ei tahaks enam kellelegi midagi pähe panna, aga sildid kipuvad rändama. Ei teagi, milliste lindude pesasid nad kaunistamas on. Kui kannatab, siis panen mõne potikese paariks nädalaks ootele, Küll jõuab :)

  VastaKustuta
 3. nii toredasti muhedalt kirjutatud, eriti algus! :) Eriti meeldib mulle nendest piltide peal olevatest Näärmekas jürilill! :) Endal paanikat veel pole...pole jõudnud peenrasse palju piiluda...olen selle paanika jätnud nädalavahetuseks, loodetavasti ilm ka soosib paanikat! :)

  VastaKustuta
 4. Mul on tavapaanika, et kas mahub ja siis edasi, et mis mahub ja kuhu mahub.:D Ja muidugi mägisibulapaanika, aga see on jumalast positiivne nähtus.:)

  VastaKustuta
 5. Mulle tundub, et selle laialehise kobarhüatsindi pean endale hankima :)

  VastaKustuta
 6. Just trapamöödia - lahe sõna! Sinililled on armsad, käisime täna jalutamas ja sinetavat metsaalust nautimas. Eks kohe saab see läbi ka, aga veel oli ilus. Aga mul see paanika, et kuidas jõuan, sest puhkus sulab sõrmede vahelt ja täna oli jälle mingi kõhutõveke kallal, mille pärast ei jaksanud midagi teha ja õues jäine marutuul ka. No ja siis need sajad pildid, mis töötlemist-postitamist ootavad...

  VastaKustuta
 7. laialehise õis on varjundiga ja puha:)

  VastaKustuta
 8. mul pole muud paanikat kui et saaks kevadtööd enne sügist tehtud :D. aga need valged sinililled... neid on mul küll vaja! muus osas piirdun prosta kapsaga :)

  VastaKustuta
 9. Mul pole enam paanika vaid sügav ärevushäire. Osalt mõtlen, et võiks veel talv olla, et saaks paremini kevadeks ette valmistada ja valmis olla.... aga no ei ole.
  Ilusad kevadised tegelased Sul õitsemas!

  VastaKustuta
 10. Ninade paraad kogub hoogu. Mul kah yllatused igal sammul, ei saagi labidat niisama maasse lyya.

  VastaKustuta