laupäev, 25. juuli 2015

hää, et niigi läits...

...et astmeplaadid veel paika ei saanud ja raja kõrvale piisavalt istutada polnud. Kuigi osa on ikka juba üsna paigas.
Asi selles, et ühel mehel tuli järsku meelde, et kui majale kord kauges ja hämaras tulevikus vihmaveetorud külge panna, siis pole veel kusagile minna ja drenaaž on vahepeal sootuks meelest läinud. Ja no nüüd siis on Hillar minu ja mu projektide pealt ära tiritud hoopis kraavi kaevama.
töödejuhataja mõõdab, et  mitu sammu

Ja kui ma juba kord fotokaga õue olin sattunud, tegin veel paar klõpsu aga minu õhtupäike pole see, mis Tsiilil. Ei kulda see midagi üle.
Kõigile projektidele ja kolimisplaanidele lisandub nüüd ka liiliapeenra lammutamine. Selline monoplats on lihtsalt kole. 

siin on liiliaid parajalt doseeritud


ja teiste taimede vahelt piiluvad liiliad paistavad palju paremini kätte
´Orange Art ` (A) tango rühm
ka ´Wattle Bird ` (A) piilub ja on lisaks jumalikult puhaskollane

 Mulle tundub, et oranžis värvigammas liiliaid on kuidagi palju kogunenud. 
´Funny Girl ` (LA) on tore, nagu tedretäppidega punapead ikka

´Pyramidalnaja ` (A)- peaks kokku lugema palju sel õisi juba on, et kas ikka saab lubatud arvule lähedalegi
´Menorca ` (LA)


vana hea ´Aelita ` oleks ju nagu kollane aga täpid ja õienupp annavad oranžika kõla

Lilium buschianum on kusagil kärtsoranži ja helepunase vahepeal

Hekiäärne peenar hakkab tasapisi võtma ilmet nagu mustlase seelik ja rätik kokku :) Praegu on pooles vinnas, st. pooled päevaliiliad, floksid ja siilkübarad õitsevad ja pooled mitte. Muud mudru ka vahele. Aga see peenar on nii iseseisev ja eemalseisev, et närvidele käima ei jõua hakata. 
üks selle peenra monardadest on lihtsalt punane monarda aga väga ilus punane :) pilt pole pooltki seda
floksimaailmas hakkab peagi domineerima roosa
´Eva Foerster `

´Butonik `pole küll selle peenra elanik aga see on sobiv koht selle veidriku ja väga toreda veidriku näitamiseks. Roosa, noh :)
küll aga leidsin sellest peenrast törtsukese sinist - pikalehine mailane Veronica longifolia

ja ühe valgeõielise kribu kohe, kohe õisi avamas
ängelhein Thalictrum
oskab ehk keegi kaasvõitlejaist täpsustada ?
Aga köögis aknast näen ma vastukaaluks kõigile neile uhketel õitele varjuaia rohelist. Mõnusalt ja mõõdukalt vesiheinas ja väga mitmeti rohelist. Paar värvilaiku ikka on. Väga pikalt ennast õitsema unustanud  kuldpõlv Chrysogonum virginianum oma kollaste õiekestega ja punane siumari Actaea rubrasiumari lähemalt


Üks õitseb siin veel aga selle pildistamine on juba iseooper :)

esiplaanil võib näha taime mõõtu ja lehti, õied välja ei paista
õied sellised
ohhoota lõokannus Corydalis ochotensis var raddeana , kahjuks kaheaastane kirjade järgi. Loodan siis isekülvile, seda ju lõokannused peaks oskama


selle pildi peal ei ole mitte hosta vaid udupeen kõrreline :D
jaapani kakstolmik Diarrhena japonica
jaapani rohthortensia Deinanthe bifida ei saa kuidagi õisi lahti aga on tegelikult nii ka ilus

Natuke veel seda, mis aias hetkel on.
kivilas nunnab randmertensia Mertensia maritima

üks väga tore kellukas on sarmaadi kellukas Campanula sarmatica

varretu keelikurohi Carlina acaulis tagaaia kivilas kuulub endiselt mu lemmikute hulka. Veel ei õitse aga on ilus ka ilma õiteta
lähemalt ka


millegagi kunagi koos tulnud Viola, tegelikult ikka hullu isekülviga tegeleja aga no ilus on ju. Las külvab. Seda on lihtne välja rohida või kõblata kui liiale läheb.Päevaliiliad teevad esimesi õisi lahti, mõned juba ka kolmandaid ja neljandaid.
´Lavender Deal ` on väga suure õiega ja mõnusa olemisega

päikesesilmad käruga


midagi Togramile :D


Põõsastest on hetkel tegija
punane leeder Sambucus racemosa ´Sutherland Gold `

Hetkel siis selline seis aga õisi tuleb praegu iga päev juurde. Selline suur suvi, küps ja kirev.

12 kommentaari:

 1. Tõesti, sellised küpsed värvid sul seal :), aga roheline on ka, tõesti tore. Kelluke on põnev! :) Ja astekivid, tore! ise tahaksin ka teeradu, aga paekivist, aga seda ju kusagilt ei saa, ootan.

  VastaKustuta
 2. Nojah, vaata, te pole enne seda asjalikku töödejuhatajat ametisse lasknud ja sellepärast olekski drenaaž peaaegu panemata jäänud.:P
  Mulle meeldib ka, kui liiliad on teiste taimede vahel, samas on siis raske neile piisavat kuivust tagada. Aga teisalt - need, kes mul üksi teiste vahel, ei vaevle sugugi nii massiliselt kukevastsete käes, kui teised.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. vanad head sordid ja kindlamad saab küll ära paigutada ja need, mis on mul teiste vahel on kõik kuidagi kobedamad ja egas ju märga kasvukohta ei panegi neid. Osad ma jätan platsi ka aga kuidagi katsun jätta rühmiti. Eks sellest suur segadus tõuse, pole ma enne sibulilille näinud, millest saba maha ei jääks :)

   Kustuta
 3. värvid, need värvid... :)

  a te ikka teate, et drenaazhitoru (see avadega) paigutamisel lihtsalt pinnasesse pole suurt mõtet? et toru tuleks panna kangasse. ja selle kangaga kaetud toru jaoks tuleks kaevata kraav,mis tuleks täita killustikuga, no kruus sobib ka.ja et see kruus/killustik peaks olema ka kanga sees? s.t. kraavi põhja piisava ülekattega geotekstiil, sinna siis dreeniv täide, selle keskele kangaga kaetud toru, mille peale veel dreenivat täidet ning siis pannakse kangas pealt ülekattega kinni. ja alles siis pinnas.vastasel korral kitib ta toru üsna lühikese ajaga kinni. meetrilaiusest kangast piisab ja ca 10 cm paksusest dreenivast kihist ümber toru (kui just laussavisse drenaazhi ei tee)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. kangast oleme teadlikud aga nii kõvaks asja ei aja nagu kirjeldad, sest torusse juhtiud vihmavesi peb seal voolama, pinnasest pole vaja korjata, kittigu siis kinni kui tahab :)

   Kustuta
  2. kadrioru pargis juhtus 4 aastaga nii, et läbi kanga imbus peenike savisete torru ja kittis selle kinni. kaevati lahti ja tehti uuesti...

   Kustuta
 4. a mis vihmaveerennidesse puutub, siis ma panin varikatusele eile pool renni ära :), pool renni koos toruga tuleb täna panna.

  a ma maja juurest äravoolu lahendasin kunagi üsna sarnaselt, .v.a et ma eemalviikudele ei pannud dreenaazhi-, vaid kanalitoru. see läheb allamäge ja selle otstesse tegin küll "killustikudeltad" :).ja maja ümber panin korrraliku drenaazhi äravooluga kraavi. töötab hästi, kuigi käsitsi selle töö tegemine oli paras orjatöö

  VastaKustuta
 5. no nüüd ma ei saa pidama :)

  mul vanaisa tegi kunagi vihmaveetorud kanalisatsioonitorudest (kust ta vene ajal need plasttorud välja koukis, seda ma küll ei tea). laskis ketassaega pikuti pooleks ja said väga head. kuuril-saunal siiamaani need rennid. ma nüüd teen oma kasvuhoonele samal viisil - 50mm valge kanalitoru sobib mulle sinna heasti

  VastaKustuta
 6. Kuidagi väga tuttav tuleb ette. Enne asfalt maha ja siis kraavid sisse:) Muru ülesvõtmisega pole hullu, lihtsalt kamar tükkidena välja ja pärast tagasi, kasvab kiiresti täis.
  Ilusaid värve ja häid lõhnu on aed täis. Keelikurohi on ilus, aga selle leedri vastu ei saa miski.

  VastaKustuta
 7. Suured tööd ja muhedad kupjad! Jõudu kõigile, tegijaile ja järelevaatajalile!
  Sellest suurest peenrast paluks lähemat ja ülevaatlikumat ülevaadet! :)

  VastaKustuta
 8. Mulle jäi silma rand mertensia- sellin ilus hallikas.

  VastaKustuta
 9. Tubli töödejuhataja :)
  Kylluslik aeg algamas, liiliad, päevaliiliad, floksid, muust mudrust kõnelemata:) olgu sordiaretajad õnnistatud ja tänatud ja aednikud, kes neist kylluslikke kooslusi loovad.

  VastaKustuta