esmaspäev, 12. oktoober 2015

mmmmmmmmmõnus

Mõnus, väga mõnus, supermõnus :D Sügis on endiselt võrratu. Peale kolme külmaööd on jälle plussid ja mõni päev on sedavõrd ilus, et peab ühe fliisi kahest seljast ajama. Siis kui päike paistab. Tuuled on vagased. Teen aga oma peenraid korda. Tigukiirusel, mõnuga, plaane pidades, nautides. Isegi kui ma poole aia pealt peaksin pooleli jätma, et ilmad enam ei kannata või mis iganes, on see, mis tehtud, tehtud nii, et ma olen ise ka rahul. Ja see loeb. See annab hingerahu. 
Mul on kaks sabarakku. Meeri ja Mustikas. nad on natuke armukadedad ja ei saa kuidagi kokkuleppele kumma jagu ma olen. Nad on vahvad seltsilised ja jäävad pildile ka.
puhke- ja ka valvehetk, sest Mustikas läheneb


Kui päike paistab, naudib abiaednik elu täiega :)

Mustikal on see sabas käimine tulnud vanadusega, teised, nooremad elavad veel iseseisvat elu
Ja aed on täis väikeseid rõõme ning avastusi. Mõni põõsake võtab värvi, on aega märgata mõnda nurgakest, mis muidu märkamatuks jääb. Mõnest kohast aga ei saa ükski päev nii mööda, et klõpsu ei teeks.Astreid peab olema palju. Eriti sügisel õitsevaid. 
selline nimetu tumba näiteks


või siis kõrged, kaunid ja õiekad. Üks tumepunane on ühes teises peenras aga ma kolin selle ka siia, et olgu siis juba kui on ja olgu palju :)On armsaid väikseid põõsakesi oma sügisilmet võtmas, enelaid pean silmas


On vilju
Sügisvärvide seest paistab ka hõbe aina paremini kätte.
hõberemmelgas Salix alba ´Sericea `


Sel aastal hilines õitsemisega korts-kuldvits Solidago rugosa ´Fireworks `
nüüd paistabki paremini kätte


amuuri siidpööris Miscanthus sacchariflorus rõõmustab silma igast suunast vaadatuna

Võrratu sügisvärv ei pea just kindlasti punane olema
jaapani nõiapuu Hamamelis japonica oma soojas kollakasoranžikas rüüs on võrratu, kasvaks see juba suuremaks, saaks korraliku värvilaigu lisaks
Ja muidugi kindlalt punaseid lehti kandvad. Peale ginnala vahtra ja kanada lodjapuu on veel teisigi, mis igal sügisel kaunisse rüüsse sätitud
tumepunaselt alustav ja aina heledamaks ja kirkamaks minev korea vaher Acer pseudosieboldianum
Ja muidugi arooniad
eriti punane aroonia Aronia arbutifolia


siberi kontpuu Cornus alba ´Kesserlingii ` on sel aastal eriti punane

sootamm Quercus palustris alles hakkab värvuma

aga mustikas Vaccinium läheb aina punasemaks


Pihlakad, punased tammed, kaselehine enelas ja teised, rohelised mis rohelised. Loodan, et ikka tuleb veel värve 
Üks puu, mis oli meiega 19 aastat sai maha võetud. Kerge see otsus ei olnud.Ülo veenmiseks kulus suvi ja enda veenmiseks oli vaja, et Anni tuleks ja teeks sellest ilu. Aga nüüd muutus vaade kivilale ja ilmnes kitsaskoht. Sellega tuleb tegelda. Projekt kivila käivitub kevadel uuesti kuigi ma lubasin Ülole, et järgmisel suvel uusi aianduslikke projekte ei tule. Aga seda lahendust on aega terve talv otsida. Ja see on tegelikult juba täitsa teine lugu.
Täna imestasin taas kord kaksiratsiku Tolmiea menziesii ´Variegata ` lehtede üle. Imetlesin ka. 
see on lihtsalt nii nummi :D


Kestku see sügis pikalt. Mul pole terve hooaja jooksul sellist peenras siblimise isu olnud :D

11 kommentaari:

 1. Kestku pikalt ja palju päikest! Ajasid nii aiaisu peale, et võta või töölt vaba päev...mis ei ole üldse halb mõte.:)

  VastaKustuta
 2. Mõnus seltskond. Täitsa usutav, et sul seal mõnus :)

  VastaKustuta
 3. Niuts. Ma pole aiapoolele üldse lonkama pääsenud, sest kogu aeg on vaja midagi muud teha. Mitu päeva juba mõtlen, et täna...aga tervis on tähtsam.
  Kuidas teil kõigil need astrid ja muud asjad püsti seisavad, minul on sel aastal kõik kõrged üks lamanduv sasipusa. Ja oma amuuri siidpöörist pole ma ka kunagi õitsemas näinud.

  VastaKustuta
 4. tervis on tõesti tähtsam, ega aed kusagile kao aga eks ma saan aru küll, et siis kui ei saa, tahaks eriti. Kõrged püsivad püsti üksteise najal, niivõrd kuivõrd, mõned on pikali ka :)

  VastaKustuta
 5. Täitsa kade tunne tuleb peale. Oleks ka sellise ilmaga pigem aias kui tööl. Ootan nädalavahetust igal esmas, teisi, kolma jne päeval

  VastaKustuta
 6. See ongi kõige mõnusam kui saad tööd teha mõõduka tempoga, nii, et saab ka ringi vaadata ja edasi liikudes võid kindel olla, et seljataga mingi "ohakas" end järgmisel päeval ei ilmuta. Sul on veel nii värve kui vorme. Ilus on sügis, on alati olnud ja ilmselt on ilus ka tulevikus.

  VastaKustuta
 7. Mõnus muidugi, paraad läheb aina uhkemaks, puud ja põõsad, nüüd on nende kord särada enne kui okaspuud ja kivid ilma tegema hakkavad :)

  VastaKustuta
 8. Mõnuga tehtud tööl ongi parim tulemus.
  Astrid on tänuväärsed sügislilled. Tumba on eriti vahva! Kui kõrge ta on? Korts-kuldvits on huvitav tegelane.

  VastaKustuta
 9. Mingi aja ma ei osanud sügisastreid üldse vaadata ja hinnata. Nii kohatult hiljapeal tundusid nad alati. Aga minu meel on pöördunud ja iga hiline õitseja on väga meeltmööda. Sügisastreid peab ka minu aeda saama.

  VastaKustuta