kolmapäev, 23. aprill 2014

kuumalaine aprillis

Lugu siis selline, et aprill on siiani kujunenud sedavõrd usinaks aedlemise kuuks, et millegi kirjapanemiseks pole enam ei aega ega jaksu. Osad pildidki juba sügavale kaustadesse ära kantud. Ometi ei saa ju jätta kasvõi ajaloo huvides fikseerimata seda suve keset aprilli, mis 18-al algas. Ja siiani on kestund. Nüüd jah lubatakse kerget tagasilööki paariks päevaks. Läkski juba nagu liiga kiireks. Nende päevadega on mõnedestki pungadest saanud lehed ja lilleõied muudkui löövad lahti. Õhtu pole kunagi sama, mis hommik.  Juba ennelõunaks on termomeeter roninud +22-23 kraadini ja kui tuult ei oleks, siis ma istuks ainult varjus. Soojalembid naudivad muidugi kõik seda täiel rinnal aga mina hakan jälle Lapimaast ja tundrast unistama ja vaikselt virisema. No ma ei ole kuuma ilma inimene. Ja vett oleks vaja, väga oleks vaja. , tahaks istutada aga ega eriti ei julge, kes selle vee kõik ära tassib.
Üks projekt, mis jäi Ülo kanda oli võnk-pärgenela ´Crispa `peenrast väljajuurimine (sõbra abiga nii pooltunnike) ja selle jagatiste istutamine ikka veel endast prügi eritavale kunagisele prügikünkale. Tänasega on see peaaegu valmis, osa mulda vaja veel homme ka vedada. Istutamine ise võttis terve päeva, sest aukude saamine sellesse kahtlasesse pinnasesse oli tükk tegemist. Nüüd loodan aiahaldjatele, kes kõik need põõsakesed kasvaksid kiiresti suureks pinda katvaks liitpõõsaks.
asjalik
Ise olen enam-vähem kogu selle kuumalaine tegelenud puulaste ja põõsakeste aluste rohimisega. Kolmveerand on ära, homme vast saab juba ka see töö tehtud. Töö, millest olen juba mitu hooaega rääkinud aga tegemiseni pole jõudnud.
Kasvuhoones ikka ka tuleb vaikselt, ni ühte kui teist. 
ilutoitu
Võrkiirised said kõik lõpuks õitsetud, kummalises ajalises järjekorras aga kadudeta. Lõokannused on ikka ka kõik alles, aga ka nemad on õitsenud kuidagi teistmoodi kui varem. Pungadest ei tule mitte ainult lehekesed vaid ka okkakesed
euroopa lehis L. decidua ´Hortsman Recurved `
Käes on ülaste aeg, võsaülase liik ja kollane ülane tagaaias juba õitsevad, kõige varajasem on aga ikkagi võsaülase sort ´Taavi `

Priimulate värvikirevus tasapisi tekkimas. Eriliseks iluduseks on sel aastal kujunenud kõige esimene
tšehhi priimula P. x pruhonicensis ´Ostergrun `
kirgaslilled on juba mõnda aega õitsenud, kõige täiuslikum on ikkagi  
Chionodoxa luciliae Gigantea rühma ´Alba ` 
kollase mägikanni Vitaliana primuliflora lehed on pisut saanud kahjustusi aga õitsemine ikka ilus nagu igal kevadel.


Veel on tagaaia kiviktaimlas
balkani nõmmkann Androsace hederantha
Linnupiimadest on esimestena alustamas 
balansa linnupiim Ornithogalum oligophyllum
ja Kostchy linnupiim O. kotschyanum

Mõnede lillede pildid väärivad alati ülesriputamist ja ega neist lilledest ohkimata mööda ka kunagi saa :D
kevadadoonis Adonis vernalis
kevadmagun Sanguinaria canadensis ´Multiplex `
aga ega ka liik on imearmas ja õrn
hommikul
päeva edenedes
mulle kohe väga meeldivad kobarhüatsindid, Esimesed neistki olemas.
Muscari ´Sky Blue `´White Beauty `
Esimene püvilill
vene püvilill Fritillaria ruthenica
Mudugi ei saa ära uustada lõhnavat kannikest Viola odorata  ´Sulphuread ` 
pisut erinev siiski
harilik murtudsüda Dicentra spectabilis ´Gold Heart ` tuleb sellisena

Tänased üllatajad olid tulbid
nimetu
aednike turkestani tulp Tulipa turkestanica hort
norutulp T. binutans
kaunis tulp T. humilis ´Persian Pearl `
ja toas läks lahti esimene kriinumiõis

Loomulikult on nende soojade ilmadega kadunud igasugune ajataju ja päevas korra tabab mind paanika, et jumal küll, see on tegemata ja too on tegemata ja siis lõpuks meenub-  on apruill, aega ju veel on :D
Mingi ülevaade siis sellest ajaperioodist pooltukkudes kirja sai ja südametunnistus uneks valmis :D

13 kommentaari:

 1. Toredad õieuudised! Eriti imestan aga kriinumi üle! Kas tõesti juba, meil on nad alati südasuvised õitsejad. Samas on talveti nad alati ka puhkamas, lehitult. Väidetavalt pidi ka ilma pausita talvitama (st lehes).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. sain kriinumi eelmisel suvel kingituseks, lehtedega, siis oli mingi aja ilma ja hakkas uuesti lehti kasvatama, ma ei tea tema hingeelust tegelikult midagi :)

   Kustuta
 2. Kaunis! Meil siin hakkab juba kuiv taimedele liiga tegema, ülihea drenaaž ja lõunasse kaldu krunt teevad oma töö - alusta või aprillis lillepeenarde kastmist :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. isegi mina oma saviliiv-liivsavi mullaga hakkan juba kastmise peale mõnes kohas mõtlema :/

   Kustuta
  2. Mina juba kastangi. Hea et kraavis vett on, tiik on sügisest praktiliselt kuiv. On vähemalt, kust võtta.

   Kustuta
 3. kaunid õied... kevadmagunad on eriti pilkupüüdvad, kuid minu jaoks vaieldamatult võrratud on ikka võsaülased! :)

  VastaKustuta
 4. Pikk kevad on tore, laseb kõik tööd tasapisi õigeks ajaks valmis saada. Aga see liiga varane suvekuumus päris hea polegi, ka meil hakkab maa lõhki kuivama ja mõned rumalukesed saavad ilmselt järgnevate külmaöödega pihta..
  Lilled on Sul kõik ilusad nagu alati, ei hakka üht teisest paremaks tegema :)

  VastaKustuta
 5. Pühapäeval tabasin ka end mõttelt, et ei jõua, tomatid nii väikesed, seemned külvamata, juurviljamaa tegemata, õnneks tuli meelde, et aprill alles.ja õnneks normaliseerus ka ilm, sedapidi üleminek rannarõivastelt vattidele oli vähe järsk:)

  VastaKustuta
 6. Jah, kuiv on igal pool, võtsin minagi eile kastmise ette. Potimajandus kippus eriti ära kuivama.

  VastaKustuta
 7. Mina kastsin täna. Aga see paanika tabas mind ka vahepeal, et jessuke, see tegemata ja too tegemata, õnneks tuli meelde, et see on see igaaastane aprillipetekas.

  Kui nii edasi läheb, on talgud juba hoopis uue näoga.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. ega tea jah mis näoga need tulevad aga peamine, et tulevad ja kui kõik on ära kuvanud või vastupidi uppumas siis saab teha ju veel mõttetalgud :D

   Kustuta
 8. Aeda veel ei kasta, müügiplatsi küll, need va joodikhortensiad. Hea, et õlut ei taha, lepivad veega. Aga su kevdmagunad võtavad jälle suu vett jooksma. Hakkan juba mõtlema, et päris hea, et ma niipea su juurde ei pääse, tont teab, mida ma sealt veel kõik välja kaevata tahaksin :)

  VastaKustuta